Zapora wodna Solina
Opis projektu:
Zapora, posadowiona na masywie skalnym i pracująca pod naporem spiętrzonej wody jest narażona na wpływ niekorzystnych zjawisk filtracyjnych. Zwiększone wysięki wody obserwowano na ścianie odwodnej i odpowietrznej prawego przyczółka zapory oraz w centralnej części. W celu rozwiązania problemu wykonaliśmy kompleksową dokumentację projektową dla zadania „Ujęcie wód opadowych z korony zapory Solina”, a także „Usunięcie niekorzystnych zjawisk filtracyjnych w korpusie prawego przyczółka zapory Solina”.
Wykonane w ramach zamówienia badania geologiczne i geotechniczne pozwoliły na określenie przyczyn powstawania niekorzystnych wysięków wody w korpusie prawego przyczółka zapory. W celu ich usunięcia uszczelniono ściany kanału rurociągów, biegnącego w prawym przyczółku zapory i zamknięto dopływ do kanału ścianą betonową. W kolejnym etapie prac wykonano nowe odcinki przesłony przeciwfiltracyjnej, uszczelniającej podłoże i zamykającej dopływ wód stokowych do zapory. Przyjęte rozwiązania okazały się skuteczne i spowodowały zdecydowane ograniczenie zjawisk filtracyjnych na prawym przyczółku.
Dane techniczne:
Zapora w Solinie jest najwyższą zaporą wodną w Polsce – 81,8 m, najdłuższą zaporą betonową – 664,8 m i obiektem o największej kubaturze masywu betonowego – 768 tys m3.
Zakres usług:
- projekty koncepcyjne
- projekty budowlane
- projekty wykonawcze
- nadzory autorskie
Projekt
Zapora wodna Solina
Inwestor
PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział w Solinie S.A.
Lokalizacja
Województwo Podkarpackie, Powiat Leski, Gmina Solina
Okres realizacji
2010 - 2011